1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Okres wydzielniczy cyklu miesięcznego

Badania lat ostatnich wykazały, że okresowe krwawienia, robiące wrażenie zupełnie prawidłowych miesiączek, mogą występować, mimo braku fazy wydziel- niczcj w śluzówce macicy i niewytworzenia się ciałka żółtego w jajniku. Fakt ten, stwierdzony z początku na podstawie drobnowidowych badań macic pewnych gatunków małp człekokształtnych, był przez dłuższy czas u kobiety podawany w wątpliwość.

Okazało się jednak, że jest to względnie częste wydarzenie u kobiet miesiączkujących pozornie prawidłowo, a więc w regularnych odstępach czasu, ale niepłodnych, mimo braku jakiejkolwiek uchwytnej przyczyny tej ich niepłodności. Tego rodzaju okresowe krwawienia z macicy, nie różniące się klinicznie od prawidłowych miesiączek, nazwano miesiączkami wrzekomymi, gdyż występują one w błonie śluzowej, która nie przeszła fazy wydzielniczej cyklu miesięcznego wskutek nie- wytworzenia się ciałka żółtego.

Teoretycznie rzecz biorąc, brak okresu wydzielniczego w śluzówce macicy niekoniecznie musi pozostawać w związku z brakiem procesu jajeczkowania, możliwe jest bowiem również wrodzone lub nabyte upośledzenie (niedorozwój lub zanik) błony śluzowej macicy, która nie oddziałuje w ogóle na hormony płciowe, a przede wszystkim na ciałko żółte. Zdaniem niektórych badaczy i w tego rodzaju wypadkach mogą występować krwawienia, przypominające miesiączkę, jakkolwiek sposób ich powstawania jest niezbyt jasny, a w każdym razie etiologicznie różny od tzw. miesiączkowania bezjajeczkowego.

About The Author

admin

Leave a Reply