1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

ZASTOSOWANIE LECZNICZE ANTYANDROGENÓW

Jakkolwiek rola wydzielnicza gruczołu krokowego u mężczyzn w czynności rozrodczej nie jest ostatecznie poznana, jego różnicowanie, wzrost w okresie dojrzewania, utrzymywanie wielkości oraz przemiana nowotworowa zależą od androgenów. Na raka gruczołu krokowego nie chorują mężczyźni z eunuchoidyzmem. W przeglądzie różnych metod leczenia raka gruczołu krokowego zastosowanie octanu cyproteronu zajmuje poczesne miejsce. Wenderoth i Jacobi [24] wskazują, że podanie 300 mg octanu cyproteronu domięśniowo na tydzień jest tak samo skuteczne jak klasyczne leczenie estrogenami, ale wywołuje znacznie mniej objawów niepożądanych w zakresie układu naczyniowego i gruczołu sutkowego.

Duże nadzieje budzi możliwość stosowania antyandrogenów i analogów luliberyny łącznie, w farmakologicznym hamowaniu działania androgenów w raku gruczołu krokowego. Zagadnienia te są przedmiotem osobnego rozdziału niniejszej książki.

Octan cyproteronu jest także stosowany w leczeniu trądziku i łojotoku [19]. Wynika to z danych doświadczalnych, że zmiany te są procesami androgenozależnymi. U kobiet preparaty octanu cyproteronu podaje się S-25 dnia cyklu płciowego lub w ciągu pierwszych 15 dni cyklu. Dzienna dawka wynosi 50 mg. Poprawę obserwuje się u ok. 80% kobiet w czasie 6-12 miesięcy leczenia. Lepsze wyniki można uzyskać stosując równocześnie miejscowe podawanie maści z estradiolem na owłosioną skórę, 16-25 dnia cyklu. Bardziej fizjologiczne wydaje się stosowanie octanu cyproteronu (100-200 mg/24 h) w ciągu pierwszych 8-10 dni cyklu razem z etynyloestradiolem (50 p.g/24 h). Według zestawień Neumanna [19] schemat ten daje 100% wyleczeń trądziku, poprawa pojawia się już po 3 miesiącach leczenia. Podobnie można leczyć męski typ owłosienia u kobiet. W czasie leczenia występuje zahamowanie owulacji, progesta- genowy efekt octanu cyproteronu wywołuje w tym czasie działanie antykoncepcyjne.

About The Author

admin

Leave a Reply