1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Działanie doustnych środków antykoncepcyjnych – kontynuacja

Metoda pierwsza może być modyfikowana. Niektórzy stosują podawanie leku nie 5-25, ale 10-25 dnia cyklu, uzyskując ten sam efekt anty- gonadotropowy zarówno dla folitropiny, jak i lutropiny.

Wskazania do stosowania antykoncepcji hormonalnej za pomocą dużych dawek samych gestagenów dotyczą kobiet, u których występuje mastopatia lub przerost błony śluzowej macicy. U kobiet tych środki estrogenowo-gestagenowe są przeciwwskazane. Również u kobiet 40-Iet- nich i starszych, u których występują cykle nieregularne, u palaczek tytoniu, a także u tych, u których rodzinnie występował rak sutka, wskazane jest stosowanie tylko gestagenów.

Doustne środki antykoncepcyjne w zasadzie nie powinny być stosowane u kobiet otyłych, chorych na cukrzycę i nadciśnienie.

Metoda z użyciem bardzo małych dawek gestagenów może być stosowana z pewną ostrożnością u kobiet z nadciśnieniem, chorych na cukrzycę, z ryzykiem naczyniowym lub hiperlipemią. Także u młodych kobiet, zwłaszcza nieródek, którym z różnych powodów nie można założyć wkładek wewnątrzmacicznych, stosowanie małych dawek gestagenów jest uzasadnione.

Małe dawki gestagenów (norsteroidów) tylko częściowo hamują wydzielanie gonadotropin. Wyrzut owulacyjny jest zmniejszony, ale podstawowe wydzielanie folitropiny i lutropiny jest utrzymane i warunkuje ono częściowe dojrzewanie pęcherzyka. W wyniku tego powstają liczne tor- bielki w jajniku, co powoduje względny hiperestrogenizm.

About The Author

admin

Leave a Reply