1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

SPOSOBY ZAKAŻENIA

Narządy rodne kobiety ulegają zakażeniom znacznie łatwiej niż narządy płciowe mężczyzny, gdyż niezależnie od możliwości szkodliwego, a wspólnego obu płciom, oddziałania na nie drobnoustrojów bez uprzedniego okaleczenia tkanek (rzeżączka, kiła, gruźlica, pasożyty), zakażenia przyranne zdarzają się u niej o wiele częściej. Przede wszystkim poronienie i poi ód, aczkolwiek są procesami życiowymi, do których ustrój kobiecy jest wprawdzie z natury przystosowany, pozostawiając z reguły rany w obrębie kanału rodnego mogą jednak narażać go na ciężkie i groźne zakażenia.

Przyczyną zakażenia może być także spółkowanie. Tą drogą dostają się do części rodnych kobiety drobnoustroje powodujące schorzenia weneryczne. Zbyt brutalne i wywołujące okaleczenia spółkowanie także może się stać powodem zakażenia przyrannego.

Samogwałt, badanie lekarskie oraz' zabiegi lecznicze również mogą stanowić sposobność do zakażenia. Są to przeważnie zakażenia przyranne. Czynności te umożliwiają też niekiedy przeniesienie bakterii z zewnątrz lub z części płciowych zewnętrznych do miejsc zwykle dla nich niedostępnych i do ich pobytu nie przystosowanych (jama macicy). Zakażenie podczas zabiegu operacyjnego jest typowym zakażeniem przyrannym.

W pewnych przypadkach zakażenie może się przenieść do części rodnych z sąsiednich, uprzednio już chorych narządów ustroju kobiety, niezależnie od czynności lub obrażeń w obrębie przewodu płciowego. Zakażenia tego rodzaju, jakkolwiek same przez się w wielu wypadkach nie powodujące dolegliwości, jako wtórne przyczyniają się do dalszego osłabienia ustroju i dlatego nie mogą być lekceważone.

About The Author

admin

Leave a Reply