1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Po kąpieli – Liszaj

Po kąpieli wycieramy dziecko energicznie i kładziemy do uprzednio ogrzanego łóżka. Jeżeli w czasie kąpieli wystąpią objawy ziębnięcia lub sinienia, należy natychmiast kąpiel przerwać.

Kąpiel z polewaniem. W chorobach dróg oddechowych, celem zmuszenia dziecka do wykonania głębszych oddechów, umieszczamy je w kąpieli o temp. 36°, którą iprzez dolewanie gorącej wody podwyższamy do 38°. Następnie unosimy dziecko tak, ażeby górna część tułowia znalazła się powyżej poziomu wody kąpieli i polewamy kilkakrotnie klatkę piersiową z przodu i z tyłu wodą chłodniejszą (około 22°).

Po kąpieli dziecko dobrze wycieramy i kładziemy do ogrzanego łóżka. Poza tym możemy przygotować kąpiele lecznicze przez dodanie: 2-0—3-0 ml Sol. Vlemingkx (kąpiele siarkowe), wywaru z kory dębowej (dwie pełne dłonie kory dębowej zalewamy 1 litrem zimnej wody, po 1-0 godzinach gotujemy i po przecedzeniu wlewamy do kąpieli), kleju przygotowanego z otrąb pszennych (5-0-0 g otrąb pszennych gotujemy w ł/2 1 wody i po przecedzeniu wlewamy do kąpieli). Kąpiele te działają ściągająco na skórę. Mają one szczególne zastosowanie w leczeniu wyprysku.

Stosujemy okłady wilgotne obniżające ciepłotę ciała oraz okłady wilgotne drażniące.

Okłady wilgotne obniżające ciepłotę ciała czynią to łagodnie i dosyć pewnie. Okłady te możemy stosować w postaci zawijań całkowitych lub częściowych.

About The Author

admin

Leave a Reply