1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

KĄPIELE BOROWINOWE CZĘŚĆ 2

Jest rzeczą zupełnie zrozumiałą, że koniecznym warunkiem stosowania kąpieli borowinowych w jakiejkolwiek ich postaci jest brak podwyższenia ciepłoty i brak wszelkich objawów podrażnienia miejscowego. Kąpiele borowinowe można łączyć w tych przypadkach z kąpielami w wodach żelazistych. Dobre wyniki daje również leczenie borowiną w przypadkach przewlekłych zapaleń macicy młodych dziewcząt i kobiet cierpiącycłi na niedokrwistość i błędnicę. Bolesne miesiączkowanie, podobnie jak brak miesiączki, wywołane niejednokrotnie przez zaburzenia w systemie gruczołów dokrewnych, stanowią również wskazanie do kąpieli borowinowych, ale o temperaturze nieco niższej niż w przypadkach zapaleń przewlekłych przydatków i przymacicza (około 350). Ponieważ następstwem kąpieli borowinowych jest silne przekrwienie w obrębie miednicy małej, a więc i gruczołów płciowych, leczenie tą metodą daje czasami dobre wyniki w przypadkach otyłości wielogruczołowej, przyczyniając się nie tylko do spadku na wadze, ałe i do poprawienia samopoczucia chorej.

Przeciwwskazanie dla kąpieli borowinowych stanowią organiczne wady serca, gruźlica pluć, rozedma płuc, miażdżyca tętnic i ciąża (wobec możliwości wywołania poronienia).

W zdrojowiskach polskich leczenie borowinowe stosuje się między innymi w Krynicy. Żegiestowie, Nałęczowie, Iwoniczu, w których stosuje się borowinę żelazistą Ciechocinek, Inowrocław, Rymanów, Jastrzębie itd. – posiadają borowinę słoną Swoszowice – posiadają borowinę siarczaną.

About The Author

admin

Leave a Reply