1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Przekrwienia w obrębie miednicy małej

Wiadomo, jak dobre wyniki daje leczenie w uzdrowiskach nie tylko ze względu na zmianę warunków życia, przebywanie na świeżym powietrzu itd., ale i ze względu na kąpiele, przede wszystkim borowinowe. Oprócz kąpieli borowinowych niektórzy zalecają w przypadkach braku miesiączki leczenie światłem słonecznym, ciepłem oraz innymi środkami leczenia fizykalnego, które wpływają korzystnie i mogą nawet pośrednio przyczynić się do usunięcia objawów związanych z zaburzeniami czynności dokrewnych jajników.

Do przekrwienia w obrębie miednicy malej prowadzą także pewne zabiegi chirurgiczne, jak nacięcia (scarificaiio) części pochwowej i wylyżeczkowanie. Ten ostatni zabieg spełnia wprawdzie swoje zadanie jako czynnik powodujący skaleczenie i następowe przekrwienie w czasie odrastania błony śluzowej, jednakże wykonujący je lekarz musi się liczyć z możliwością powikłań wobec malej odporności niedorozwiniętej w takich przypadkach macicy.

Ze Jrodków farmaceutycznych, które mogą wywołać przekrwienie w miednicy małej i przyczynić się do wystąpienia zatrzymanej miesiączki, stosuje się niekiedy yohimbinę i metylhydrastyninę (2 razy dziennie pastylkę a 0,05 g), aloes, eumenol, salipirynę i kwas salicylowy, które uchodzą za dobre emmenagoga. Obok nich bywają stosowane leki mające na celu usuwanie pewnych przykrych objawów podmiotowych, przede wszystkim zaburzeń naczynioruchowych. W takich przypadkach obok przetworów hormonalnych dają pewne wyniki nervina (Tra Valerianae). O wiele większe znaczenie ma jednak powstrzymywanie się od napojów wpływających na podniesienie ciśnienia krwi (alkohol, kawa, mocna herbata), unikanie tłustych i ciężko strawnych pokarmów i przyjmowanie od czasu do czasu łagodnych środków przeczyszczających. Zalecana w ostatnich czasach kuracja wapniowa wpływa również dodatnio na wspólczulny układ nerwowy. Liczne tego typu przetwory farmaceutyczne wchodzą w skład wielu leków objawowych, które są dość rozpowszechnione w rozmaitych krajach.

About The Author

admin

Leave a Reply