1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Objawy nabłoniaka kosmówkowego

W tych rzadkich przypadkach należy przyjąć, że istotnym pierwotnym schorzeniem jest nabłoniak pochwy.

Objawy nabloniaka kosmówkowego są zrazu nieznaczne lub też nie występują zupełnie. Zawsze jednak -wcześniej lub później – nowotwór przebija na zewnątrz, krwawiąc czasami groźnie.

Ponieważ nabłoniak kosmówkowy rozwija się po zaśniadzie groniastym, który jest schorzeniem jaja płodowego polegającym na swoistym bujaniu kosmówki, a kosmówka w ciąży wytwarza w dużych ilościach hormony gonadotropowe, wszystkie odczyny świadczące o ich wzmożonej ilości w moczu będą dodatnie (odczyn Aschheima-Zondeka, odczyn Friedmanna-Laphama). W przypadkach zarówno zaśniadu groniastego, jak nabloniaka kosmówkowego ilość gonadotropowych hormonów wytwarzanych w kosmówce będzie tak wielka (iooooo j. na litr moczu), że odczyny te można wykonywać z moczem rozcieńczonym.

Rokowanie w przypadkach kosmówczaka jest niepomyślne, gdyż bardzo prędko sprawa rozprzestrzenia się i występują przerzuty (zwłaszcza do płuc). Leczenie polega na operacyjnym usunięciu nowotworu wraz z wszelkimi dostępnymi przerzutami. Wyniki leczenia energią promienistą są jeszcze niepewne, jakkolwiek opisywano przypadki wyleczenia w ten sposób nabloniaka kosmówkowego. Znane są również przypadki samoistnego wyleczenia przerzutów pochwowych nowotworu, jak i samego pierwotnego guza w macicy.

About The Author

admin

Leave a Reply