1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Częste krwawienia z macicy

Powstanie wtórnego schorzenia gruźliczego części płciowych kobiety stanowi jednak bezsprzecznie-jak już wyżej wspominano – wynik osłabienia ustroju, który zwalczał dotąd skutecznie czynną lub podleczoną gruźlicę płuc, jelit itd. Do takiego osłabienia przyczyniają się zwłaszcza krwawienia z macicy (w przypadkach gruźlicy tego narządu).

Z tych względów, jakkolwiek rokowanie w przebiegu gruźlicy kobiecych części rodnych nie jest na ogół niepomyślne, jeśli chodzi o życie pacjentki, uważać je trzeba jednak za poważne wobec możliwości niekorzystnego wpływu na już istniejący proces gruźliczy w płucach lub w jelitach.

Miejscowe zmiany w częściach rodnych upośledzają w wysokim stopniu zdolność rozrodczą kobiety. Częste krwawienia z macicy, upławy, bóle, zaburzenia trawienia wpływają w niekorzystny sposób na samopoczucie kobiety i na ogólny stan jej zdrowia, przyczyniając się do dalszego jej osłabienia.

W większości przypadków jednak przewlekły przebieg gruźlicy części rodnych uprawnia do pomyślnego rokowania. Ustrój ma bowiem możność przystosowania się do nowych warunków życia. Objawy chorobowe mogą być wówczas mało uwydatnione, tym bardziej że nawet przy poważniejszych zmianach miejscowych, wywołujących zaburzenia miesiączkowania, bóle i upławy, wychudzenie i niedokrwistość nie zawsze występują. Ale i w tych przypadkach rokowanie winno być zawsze ostrożne wobec możliwości zaostrzenia się sprawy chorobowej.

About The Author

admin

Leave a Reply