1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Zbadanie drobnowidowe nasienia

Zbadanie drobnowidowe nasienia i stwierdzenie w nim ruchliwych, żywotnych plemników jest rzeczą technicznie łatwą do przeprowadzenia, a przed wykonaniem zabiegu bezwzględnie konieczną. Brak plemników lub obecność w nasieniu plemników martwych, pozbawionych ruchu, świadczy o jego bez wartościowości. Mała liczba plemników i mała ich ruchliwość sprawiają, że rokowanie co do pomyślnego wyniku sztucznego zapłodnienia przedstawia się niepewnie. W przypadkach wątpliwych można czasem uzyskać plemniki żywotne przez nakłucie przyjądrza lub przewodu nasiennego, ale użycie takiego nasienia do sztucznego zapłodnienia ma małe widoki powodzenia ze względu na częsty wynik ujemny nakłucia i skąpą ilość aspirowanego materiału, który pozbawiony jest nadto domieszki wydzieliny gruczołu krokowego.

Trzeba mieć zawsze na uwadze, że sztuczne zapłodnienie umożliwia tylko ominięcie przeszkód w przedostawaniu się plemników z jąder poza ujście wewnętrzne kanału „szyjki macicy. W razie istnienia trudnych do wykazania badaniem ginekologicznym przeszkód w obrębie jajowodów, zrostów okołojajnikowych i zamknięcia ujścia brzusznego trąbek do zapłodnienia dojść nie może. Dlatego należy wpierw przekonać się o drożności trąbek przez ich przedmuchanie.

Sztuczne zapłodnienie wykonuje się wprowadzając nasienie bądź do pochwy, bądź do jamy macicy. Ten ostatni sposób nie jest zupełnie bezpieczny, gdyż w płynie wytryskowym znajduje się zawsze pewna ilość bakterii, które wywołać mogą zapalenie śluzówki macicy i jajowodów, a nawet zapalenie otrzewnej w otoczeniu ujścia brzusznego trąbek. Dlatego też zalecamy mężczyźnie przed stosunkiem płciowym obmycie żołędzi prącia fizjologicznym roztworem soli, a wstrzykiwania dokonujemy ostrożnie, nie stosując ciśnienia.

About The Author

admin

Leave a Reply