1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Wypadanie pochwy

Zwykle wypada przednia ściana pochwy. Tylna jej ściana pojawia się przed szparą sromową, kiedy dochodzi już do wypadania części pochwowej macicy. Najczęściej zatem wypadnięcie pochwy poprzedza wypadnięcie macicy, jakkolwiek obie te zmiany położenia części rodnych nie pozostają ze sobą w związku przyczynowym. Mają one jednak wspólną etiologię i obie są następstwem uprzedniego tyłozgięcia macicy. Inną postać wypadania pochwy spotykamy, jak już wspomniano, u osób, u których nastąpiło częściowe (niezupełne) pęknięcie krocza.

W przypadkach tych, wobec braku części międzykrocza, dolny odcinek tylnej ściany pochwy, który w warunkach prawidłowych opiera się na kroczu, uwypukla się w szparze sromowej, a nawet sterczy z niej na zewnątrz. Jeśli niezależnie od pęknięcia krocza istnieje tyłozgięcie macicy, do wypadnięcia jej dochodzi o wiele łatwiej. Należy jednak podkreślić, że bez tyłozgięcia macica nie wypada, mimo wypadnięcia tylnej ściany pochwy. Zupełne pęknięcie krocza (ruptura III stopnia) rzadziej doprowadza do wypadania pochwy, gdyż w tych przypadkach wytwarza się większa blizna na kroczu, która o wiele lepiej podtrzymuje tylną ścianę pochwy.

Niekiedy-zresztą rzadko-wypadanie pochwy jest następstwem niedostatecznego, wadliwego cofania się po porodzie zmian przerostowych ścian pochwy, znamiennych dla ciąży. I w tych przypadkach, jeśli nie istnieje poporodowe tyłozgięcie macicy, do wypadania pochwy nie dochodzi.

About The Author

admin

Leave a Reply