1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Sploty żylne

Sploty żylne odprowadzające krew z kobiecych narządów rodnych tworzą liczne połączenia. Żyły pochwy łączą się ze splotami żylnymi odbytu i pęcherza moczowego. Żyły sromu uchodzą również do splotu odbytowego dolnego (plexus haemorrhoidalis inferior) i pęcherzowego dolnego (plexus vesicalis inferior). Powierzchowne żyły warg sromowych tworzą niekiedy, zwłaszcza w' ciąży, żylaki. 27 stronach szyjki macicy, ku przodowi od odbytnicy. Łączą się z nim również włókna nerwów rdzeniowych, wchodzące w skład wyżej wspomnianego nerwu sromowego.

Włókna nerwowe zwoju Frank en hâusera zaopatrują macicę, pochwę, pęcherz moczowy i część dośrodkową jajowodu. Zawierają one – bez względu na ich przynależność do układu współczulnego łub przywspółczulnego – przeważnie nerwy ruchowe i niewielką tylko liczbę nerwów czuciowych. Nerwy współczulne pobudzają do skurczu mięśnie i zwężają naczynia krwionośne, podczas gdy nerwy układu przywspółczulnego hamują skurcz i wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Splot Frankenhausera – należąc do obu układów – ma właściwości obu typów nerwowych. Trzeba jednak podkreślić, że niezależnie od wpływów nerwowych mięsień macicy ma wrodzoną zdolność do samoistnych, rytmicznych skurczów.

Jajniki i obwodowy odcinek jajowodów są unerwione przez gałązki splotu współczulnego tętnicy jajnikowej, który również stanowi odgałęzienie splotu tętnicy głównej, zwanego także międzybiodrowym.

Cały prawie srom, a więc wargi mniejsze, łechtaczka, wejście do pochwy i dolne części warg sromowych dużych, jest unerwiony przez włókna splotu sromowego. Tylko górna połowa warg sromowych większych i wzgórek łonowy są zaopatrywane przez nerw biodrowo-pachwinowy (n, ileoinguinalis) i nasienny zewnętrzny (n. spermatkus externus), pochodzące z i i 2 nerwu lędźwiowego. Nerwy ruchowe mięśnia dźwigacza odbytu i mięśni powierzchownych krocza są odgałęzieniami nerwu krzyżowego, ogonowego i sromowego.

About The Author

admin

Leave a Reply