1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Salpingografia część 2

Wypełniona płynem kontrastowym jama macicy w kształcie trójkąta. Cień kontrastowy w obrębie cielni jajowodu w postaci cienkiego pasemka po jednej i drugiej stronie. Część bankowa trąbki wypełniona płynem kontrastowym, który tworzy bańkowaty cień

Zdjęcie po 24 gbdzinach po wypełnieniu płynem kontrastowym, który rozmieszczony zostały po obu stronach w jamie otrzewnowe.

– i) krwistek pozamaciczny (haematocele), wynikły z przerwania ciąży pożarna- cicznej i zebrania się krwi w najniższej części jamy otrzewnowej oraz 2) ropniak jajowodów lub ropniak jamy Douglasa.

Technika zabiegu wymaga odpowiedniego odkażenia pochwy i odsłonięcia tylnego sklepienia jej we wziernikach łyżkowych. Kobietę układa się na plecach z rozchylonymi i podniesionymi do góry udami. Szyjki macicznej nie unieruchamiamy i nie ściągamy kulociągiem, ale podnosimy ją ku górze i przodowi za pomocą przedniej łyżki (łopatki) wziernika, tak aby szczyt tej łyżki sięgał do sklepienia tylnego pochwy. Sklepienie to rozpięte jest zatem między obiema łyżkami wziernika, tak że pole przeznaczone do nakłucia próbnego jest dobrze widoczne i dostępne.

Nakłucia dokonujemy długą igłą, połączoną ze strzykawką, kierując ostrze igły ku tyłowi i ku górze, aby nie kaleczyć nią trzonu macicy, niejednokrotnie przechylonego ku tyłowi. Przez umiejętne manewrowanie tłokiem strzykawki i równoczesne cofanie igły, której ostrze znajdować się powinno w jamie Douglasa, wciągamy do strzykawki płyn, zebrany na dnie zatoki Douglasa. W razie stwierdzenia w strzykawce krwi, uzyskujemy potwierdzenie podejrzeń co do istnienia ciąży pozamacicznej i towarzyszącego jej krwotoku. Nie należy jednak zapominać, że krew w jamie brzusznej znajdować się może i w innych sprawach ginekologicznych, jakkolwiek bardzo rzadkich (krwawienie z jajnika po pęknięciu pęcherzyka Graafa, nagromadzenie krwi miesięcznej w macicy i jajowodzie, przy jej zarośnięciu i przedostanie się jej do zatoki Douglasa). Jeśli natomiast stwierdzimy ropę, przystępujemy zazwyczaj do nacięcia tylnego sklepienia pochwy, opróżnienia ropnia i założenia drenu gumowego lub sączka do jego jamy.

About The Author

admin

Leave a Reply