1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Rozpoznanie łagodnych guzów jajnika

W razie zrostów guz jajnikowy może powodować bóle, które wzmagają się w okresie miesiączki, podczas stosunków płciowych, w czasie wykonywania pracy fizycznej, a nawet wskutek zaparcia stolca.

Guzy, które wysunęły się do jamy brzusznej, sprawiają znacznie mniejsze dolegliwości, gdyż nie wywołują przez dłuższy czas objawów uciskowych. Pojawiają się one znowu dopiero wskutek rozciągania powłok brzusznych i wypełnienia przez guz całej jamy otrzewnowej, a więc w okresie, kiedy torbiel osiągnęła już duże rozmiary. W tych przypadkach może przyjść do podniesienia przepony przez rosnący guz, do zaburzeń czynności serca wskutek jego przesunięcia i do upośledzenia ruchów oddechowych. Ucisk dużych torbieli na żyły brzuszne staje się powodem zaburzeń krążenia krwi, wiodących do obrzęku nóg oraz powstawania guzów krwawniczych. W tego rodzaju przypadkach ogólny stan zdrowia chorej ulega szybko zmianie' na gorsze. Chora chudnie i wysycha. Rysy twarzy zaostrzają się, oczy zapadają się w głąb (facies ovarica). Brzuch znacznie się powiększa, a w wolnej jamie otrzewnowej pojawia się wolny płyn. W przeciwieństwie do narządu krążenia i oddychania przewód pokarmowy (nawet w przypadkach ogromnych guzów jajnikowych) pracuje sprawnie, tak że łaknienie i trawienie nie ulegają zwykłe zaburzeniom.

Cykl miesięczny przebiega prawidłowo, dopóki w jajnikach istnieją nawet nieznaczne resztki prawidłowego utkania. Rozpoznanie. W rozpoznaniu łagodnych guzów jajnikowych należy wziąć pod uwagę szereg szczegółów klinicznych, które odróżniają je od spfaw chorobowych wywołujących podobne objawy. Jest to zadanie w wiełu przypadkach bardzo trudne i tym się tłumaczy częste pomyłki i błędy diagnostyczne, których uniknięcie możliwe jest w znacznej mierze tylko przy dokładnym badaniu.

About The Author

admin

Leave a Reply