1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Odtłuszczanie brzucha

Otłuszczenie brzucha. Nagromadzenie się wielkich ilości tłuszczu w powłokach brzusznych, spotykane niekiedy u kobiet w wieku przejściowym, jest miejscowy™ przejawem ogólnego otłuszczenia, a więc dowodem chorobliwego i nierównomiernego rozdziału tłuszczu w ustroju. Czasami gromadzi się w obrębie powłok brzusznych nawet kilka kilogramów tłuszczu, co doprowadza do obwisania brzucha, przechylania się z konieczności w tył przy chodzie, do kompensacyjnej lordozy kręgosłupa wskutek przesunięcia się środka ciężkości ku tyłowi i do powstawania nieraz dotkliwych bólów w krzyżach. Nagromadzenie się wielkich ilości tłuszczu w powłokach brzusznych u osób młodych (przy równoczesnym braku miesiączki) przemawia za zaburzeniami czynności przysadki mózgowej. Zdarza się to również u kobiet chorych na cukrzycę.

Leczenie polega na noszeniu dobrze dostosowanego pasa brzusznego. W ciężkich przypadkach pomyślne wyniki daje zabieg operacyjny, polegający na klinowym wycięciu zwisającego wałka tłuszczu (operacja Jollysego).

– 1. WRODZONE PRZETOKI PĘPKOWE

– a) Przetoka pępkowa zewnętrzna. Jeśli przewód pępkowo-jelitowy (ductus omphaloentericus) pozostanie otwarty w swym obwodowym odcinku, przychodzi niekiedy do wydalania na zewnątrz przez pępek śluzu lub płynnego kału. Sam wąski kanał przetoki wyścielony jest śluzówką jelita.

– b) Przetoka pęcherzowo-pępko wa. Powstanie tej przetoki umożliwione jest wskutek niezupełnie zarośniętego przewodu „urackus“. Jeśli w odpływie moczu przez cewkę moczową powstanie jakaś trudność (np. w czasie ciąży), może dojść do udrożnienia przewodu i częściowego wydobywania się moczu przez pępek. Po usunięciu przeszkody mocz spływa zazwyczaj znowu drogą naturalną. W patogenezie tego cierpienia pewną rolę odgrywa zapalenie pęcherza moczowego.

About The Author

admin

Leave a Reply