1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Próchnica zębów

Próchnica zębów (caries dentium) jest chorobą bardzo częstą, której. Niezależnie od zniszczenia zęba próchnica może być przyczyną groźnych powikłań (zakrzep zatok mózgowych, ropień szczęki, zespół zakażenia ogniskowego z następstwami w postaci choroby reumatycznej, zapalenia nerek itp.).

Wbrew pokutującemu tu i ówdzie mniemaniu, że nie warto leczyć próchnicy zębów mlecznych oraz niechęci lekarzy dentystów do jej leczenia, leczenie próchnicy jest z punktu widzenia pediatrycznego i stomatologicznego nieodzowne. Zapobieganie polega na dbałości o ogólny stan zdrowia, usuwaniu niedoborów dietetycznych oraz higienie jamy ustnej. Poleca się w przypadkach zagrożonych próchnicą stosowanie fluoru lokalnie lub podawanie go doustnie (tabletki Fluodar). Co 3 miesiące należy u dziecka dokonywać kontrolnego przeglądu uzębienia.

Ropień zębodołowy (abscessus alveolaris) jest następstwem próchnicy zęba. Bakterie, drążąc w głąb, doprowadzają do wytworzenia się ropnia pod korzeniem zęba mlecznego następnie ropień przebija przez dziąsło na zewnątrz. Oglądając dziąsła, spostrzegamy zaczerwienienie i nacie- czenie z przetoką, z której po lekkim ucisku wydobywa się ropa. Okoliczne węzły chłonne mogą ulegać zmianom zapalnym. Leczenie polega na usunięciu zęba. Niekiedy wskazane jest zastosowanie antybiotyku dla ochrony przed rozsiewem zakażenia.

About The Author

admin

Leave a Reply