1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Kontrola krążka i narządów rodnych

Po kilkudniowym okresie próbnym, w czasie którego chora powinna prowadzić normalny tryb życia, należy poddać ją badaniu kontrolnemu, aby przekonać się, czy krążek nie zmienił swego położenia. Jeśli mimo założenia krążka trzon macicy opadł ku tyłowi ponad nim łub też krążek wysunął się przez szczelinę dźwigaczy do pochwy i na zewnątrz, należy stwierdzić, co było powodem wypadnięcia krążka lub nawrotu macicy do tyłozgięcia, a po przekonaniu się, że przyczyną nie są stosunki anatomiczne w częściach rodnych danej kobiety, a więc zwiotczenie lub uszkodzenie mięśni dźwigaczy odbytu, należy spróbować założyć stosowniejszy krążek.

Zwykle jednak krążek od razu odpowiednio dobrany i założony w sposób prawidłowy dobrze podtrzymuje macicę. Chora powinna jednak odtąd stosować się do wielu wskazówek natury higienicznej i profilaktycznej.

Kobieta nosząca krążek powinna przynajmniej 2-3 razy w tygodniu przepłukiwać sobie pochwę słabym płynem odkażającym, aby usunąć wydzielinę, która osadza się na tym przyrządzie. Stosowanie roztworów antyseptycznych zapobiega powstawaniu zakażenia w obrębie pochwy, a nawet tworzeniu się owrzo- dzeń. Odnosi się to przede wszystkim do kobiet, które nie rodziły i których pochwa jest wąska.

Krążek należy wyjmować z pochwy przynajmniej co trzy miesiące. W razie pojawienia się upławów, krwawień i bólów w krzyżu pacjentka powinna zgłosić się zaraz do lekarza, gdyż przyczyną ich może być odleżyna w pochwie. Trzon macicy również może opaść ku tyłowi ponad krążkiem, co powoduje czasem bóle w krzyżu.

Po wyjęciu krążka należy obejrzeć pochwę oraz szyjkę macicy we wzierniku i przekonać się, w jakim położeniu znajduje się macica. Odleżyny w pochwie tworzą się zwykle w tylnym sklepieniu, gdyż na nie uciska górny biegun krążka. O wiele rzadziej zdarzają się odleżyny na bocznych ścianach pochwy i na ścianie przedniej w tym miejscu, gdzie opiera się dolny brzeg krążka.

About The Author

admin

Leave a Reply