1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

TERAPIA OGÓLNA UFŁAWÓW

Leczenie w tych przypadkach polega przede wszystkim na tzw. kąpielach lapisowych Mengego. Wykonuje się je we wziernikach łyżkowych po odsłonięciu części pochwowej za pomocą wytarcia pochwy wacikiem nasyconym 2-3% roztworem azotanu srebra. Płyn powinien pozostawać w pochwie około 5 minut, po czym ściany jej należy wytrzeć na sucho i kąpiel powtórzyć. W celu oczyszczenia pochwy, głównie ze śluzu, który spływa z szyjki macicy, wskazane jest uprzednie jej przepłukanie roztworem dwuwęglanu sodu (3-5%).

W wielu przypadkach upławy ustępują już po jednorazowym zastosowaniu kąpieli lapisowej, zazwyczaj jednak stosujemy ten zabieg kilka razy, najlepiej co 4-5 dni. Dzięki drażniącemu działaniu lapisu na nabłonek, co powoduje jego szybką regenerację, oraz bakteriobójczym właściwościom roztworu następuje szybka poprawa. Zastrzec się jednak należy, że zbyt częste stosowanie kąpieli lapisowej wywołuje skutki niepożądane, gdyż prowadzi do zniszczenia nabłonka pochwy i do spotęgowania się uplawów. Obok kąpieli lapisowej zalecamy przepłukiwania pochwy najrozmaitszymi środkami ściągającymi i bakteriobójczymi. Wybór ich zależy od stopnia podrażnienia pochwy i ewentualnych powikłań.

W razie istnienia uplawów ropnych zalecamy do przepłukiwań środki mało drażniące, a więc np. ocet drzewny (1-2 łyżki na litr wody cieplej), roztwór ałunu, najlepiej w połączeniu z siarczanem cynku (Aluminis crudi 10,0 acidi tartarici 15,0, zinci sulfurici 75,00 – łyżeczkę na litr wody), roztwór kwasu borowego (3%), roztwór dwuwęglanu wapnia (5%). Do tej samej kategorii leków zaliczyć by należało szereg przetworów fabrycznych.

Często zalecany płyn Martina (łyżka na litr wody) działa już energiczniej, ale daje za to dobre wyniki w razie istnienia jakichkolwiek obrażeń pochwy lub części pochwowej.

About The Author

admin

Leave a Reply