1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Rodzaje mięśniaków

Niekiedy, oprócz zwykłego utkania mięsakowatego, znajdujemy w guzie tkanki zróżnicowane, a więc mięśnie prążkowane lub chrząstki. Guzy o podobnej, złożonej budowie określa się również nazwą – chondrorhabdomy os arc oma.

– 2. Mięsaki rozlane śluzówki macicy. Mięsaki rozlane śluzówki macicy przypominają na ogól zmięsakowacenie ściany mięsnej macicy, odznaczają się jednak większą kruchością. Dlatego też oderwane części utkania nowotworowego wydalane są często przez szyjkę macicy na zewnątrz albo leżą swobodnie w jamie narządu. Nowotwór rozwija się zwykle początkowo w pobliżu dna macicy, ale zajmuje wkrótce śluzówkę całego trzonu. Rzadko kiedy przechodzi poza ujście wewnętrzne kanału szyjki. Utworzony jest z komórek okrągłych.

Trzon macicy jest powiększony i miękki jak w czasie ciąży. Śluzówka ulega zgrubieniu i wykazuje liczne nierówności. Czasami dochodzi do zamknięcia kanału szyjki wskutek rozwoju nowotworu, co daje powód do powikłań (kaematometra, pyometra).

Objawy mięsaków rozwijających się w śluzówce macicy odpowiadają objawom raka trzonu tego narządu. Towarzyszą mu zatem – obok nieregularnych krwawień – także upławy, przypominające nierzadko popłuczyny z mięsa. Do rozpadu mięsaka dochodzi jednak później niż w przypadkach raka.

Jest rzeczą znaną, że uszypulowane mięśniaki podśluzowe mogą ulegać zmię- sakowaceniu, jakkolwiek zdarza się to rzadko. Ponieważ jedną z cech mięsaka jest skłonność do tworzenia tkanek o wyższym zróżnicowaniu, guzy te mogą występować niekiedy w postaci bardzo złożonej, wykazując cechy szczególne. Do tego rodzaju odmian mięsaka macicy należą: melanosarcoma uteri primarium, myxosarcoma, lymphosarcoma, lipomyosarcoma itd. Guzy te trafiają się jednak bardzo rzadko.

About The Author

admin

Leave a Reply