1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

MIESIĄCZKOWANIE ZASTĘPCZE – KONTYNUACJA

W istocie o wzmożonej przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych w ostatnich dniach przed miesiączką i w czasie miesiączki świadczy znaczna skłonność w tym okresie do wybroczyn, np. po zastosowaniu ucisku na ramię (objaw Rumpel-Leedego).

Jeśli w błonie śluzowej toczył się proces zapalny lub jeśli błona śluzowa, jak np. w nosie, jest w warunkach fizjologicznych bardzo silnie ukrwiona, rozszerzone naczynia krwionośne mogą wykazywać objawy wzmożonej przepuszczalności pod działaniem krążących we krwi ciał rujowych, co w wyniku prowadzi do występowania zastępczego krwawienia. To samo odnosi się i do pewnych narządów nie wykazujących wprawdzie objawów patologicznych, które jednak-jak to bywa u osób ze znamionami niedorozwoju ogólnego – są mało odporne lub bardziej wrażliwe na działanie substancji wywołujących silne rozszerzenie naczyń krwionośnych. Fakt, że z podobnymi krwawieniami spotykamy się także u męż- czyn dowodzi jednak, że nie każde okresowo się powtarzające krwawienie pozostaje w związku z cyklem miesięcznym. A nawet wtedy, kiedy związek taki nie ulega wątpliwości, nie można tego zjawiska uważać za miesiączkę, która bez cyklicznych zmian w błonie śluzowej macicy i w jajniku jest nie do pomyślenia, a tylko za szczególny sposób występowania objawu klinicznego, jakim jest wzmożona przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych.

Cykl miesięczny przebiega u kobiet wśród pewnych objawów klinicznych, od których wolne są tylko nieliczne jednostki. Polegają one na mniej łub więcej uwydatniających się odchyleniach od stanu prawidłowego ustroju, nie wymagają jednak żadnego leczenia. W pewnych przypadkach mogą one jednak ulegać szczególnemu nasileniu, mimo zupełnie prawidłowych stosunków anatomicznych w narządach rodnych.

About The Author

admin

Leave a Reply