1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
 
 

Krwawienia niereguralne

Rzeczą znamienną dla początkowego okresu raka szyjki macicznej jest brak bólów i ogólnego osłabienia. Krwawienia nieregularne zdarzają się jednak coraz częściej i stają się coraz silniejsze, zwłaszcza w postaci raka wrzodziejącego.

Miesiączki w okresie początkowym rozwoju raka szyjki mają niekiedy skłonność do przedłużania się. Bywają one również obfitsze, nie jest to jednak regułą. Ponieważ objawy wczesnego raka szyjki macicznej nie są dla niego charakterystyczne, ale zdarzają się również w przebiegu innych schorzeń tej okolicy, do rozpoznania nowotworu w tym okresie wiedzie tylko dokładne badanie ginekologiczne, potwierdzone badaniem mikroskopowym cząstek podejrzanej tkanki. Nie można bowiem zapominać, że zarówno upławy, jak i nieregularne krwawienia towarzyszą także rozwojowi polipa śluzowego szyjki lub podśluzowego mięśniaka i że krwawienia urazowe mogą występować nie tylko w razie obecności tych guzów, ale i w razie istnienia nadżerki pochwowej.

Fakt ten stanowi dostateczne usprawiedliwienie dla wprowadzenia w niektórych krajach okresowego obowiązku badania kobiet między 40-60 rokiem życia, u których występują wspomniane objawy, gdyż jedynie w ten sposób można uniknąć zgłaszania się ich w okresie, kiedy widoki na trwałe wyleczenie nowotworu są znacznie gorsze.

Badanie przedmiotowe raka części pochwowej wprowadzonymi do pochwy palcami wykazuje w najwcześniejszym okresie schorzenia, że nowotwór przedstawia się zwykle albo w postaci nieznacznie tylko ponad powierzchnię wzniesionego zgrubienia, albo płytkiego owrzodzenia na partio vaginalis. Raka rozwijającego się w kanale szyjki macicznej trudno wykazać badaniem fizykalnym, gdyż w tej postaci nowotwór rozwija się z początku nie tyle w kierunku ujścia zewnętrznego, ile w innych kierunkach, tak że powierzchnia części pochwowej przez dłuższy czas pozostaje niezmieniona.

About The Author

admin

Leave a Reply